Öljypuu?

Kasvatammeko luomuöljyä puussa? Emme sentään. 
Oliivit kasvavat puussa, mutta eivät Suomessa eivätkä valmiina öljynä pulloissa. 

Tässä on kyse hajutorjunnasta. 
Kokeilemme siis, toimiiko hirvensarvisuolalla rastaiden karkotus rusotuomipihlajasta. 

On kurjaa, kun linnut syövät koko sadon puista ja pensaista. 
Harsojen tai verkkojen levitys ei onnistuisi noin suureen puuhun kuin meidän rusotuomipihlajamme on. Nyt kokeilemme tätä. 

Suurimman osan sadosta mustarastaat ovat jo ehtineet syödä sitä mukaa, kun marjoja on kypsynyt. Mutta vielä niitä on kypsymättäkin, joten saapa nähdä. 

Pullot roikkumassa puusta eivät ole mikään pihan kaunistus, mutta kauanhan tätä vaihetta ei kestä ja toisaalta harsot tai verkot olisivat vielä paljon rumemmat. 

Kommentit

  1. Kirjoitahan miten se toimii. Olen kullut että monet eläimet kammoavat etikan tuoksua (ja niin myös ihmiset). Tuumailen tässä pelottaisiko se pois villisiat jotka tonkivat tonttiamme joka ikinen ilta ja yö. Eilen näin niitä yhdentoista maissa aivan ulkoseinän tuntumassa, koputtelin ikkunaan ja juoksivat karkuun - palatakseen viden minuutin kuluttua.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Villisikoja!? Huh! Nehän ovat vaarallisia.

      Poista
  2. Etikan haju kai häviää kovin äkkiä. En tiedä, kuinka pitkään tuo hirvensarvisuola toimii. Kerron sitten! Mutta villisikojen torjunnasta en toden totta tiedä mitään. Siis missä sinä asut? Missä on tuollaisia villisikoja? Eikö teitä pelota?

    VastaaPoista

Lähetä kommentti

Ilahdun kommenteista!